Terminų žodynas

 1. A
  • Atsparumas suspaudimui
   Dažniausiai pasirenkama OCF (vieno komponento putų) pritaikymo sritis yra šiluminė izoliacija ir garso izoliacija sujungimo taškuose. Šios jungtys turi kompensuoti konstrukcinių elementų deformacijas, kurias sukelia temperatūros pokyčiai, vėjo apkrova ir kt., todėl jos turi pasižymėti tam tikru elastiškumu ir patvarumu. Šią elastiškumo savybę galima išmatuoti suspaudžiant putų pavyzdį. Gautas rezultatas yra proporcingas suspaudimo apimčiai. Įprasta reikšmė – 10 procentų suspaudimas.***

   

 2. C
  • CFC
   Chloro fluoro angliavandenilisBet kuris iš įvairių halogenangliavandenilių junginių, kuriuos sudaro anglis, vandenilis, chloras ir fluoras, anksčiau dažnai naudoti kaip aerozolį varanti ir šaldanti medžiaga. Chloro fluoro angliavandeniliai ardo ozono sluoksnį atmosferoje (ODP) ir skatina visuotinio atšilimo procesą (GWP).* Visų „Makroflex“ putų sudėtyje nėra CFC. Chloro fluoro angliavandenilis Bet kuris iš įvairių halogenangliavandenilių junginių, kuriuos sudaro anglis, vandenilis, chloras ir fluoras, anksčiau dažnai naudoti kaip aerozolį varanti ir šaldanti medžiaga. Chloro fluoro angliavandeniliai ardo ozono sluoksnį atmosferoje (ODP) ir skatina visuotinio atšilimo procesą (GWP).* Visų „Makroflex“ putų sudėtyje nėra CFC. Chloro fluoro angliavandenilis Bet kuris iš įvairių halogenangliavandenilių junginių, kuriuos sudaro anglis, vandenilis, chloras ir fluoras, anksčiau dažnai naudoti kaip aerozolį varanti ir šaldanti medžiaga. Chloro fluoro angliavandeniliai ardo ozono sluoksnį atmosferoje (ODP) ir skatina visuotinio atšilimo procesą (GWP).* Visų „Makroflex“ putų sudėtyje nėra CFC.

   

 3. D
  • DME

   Dimetilo eteris Tipinė varomoji medžiaga OCF (vieno komponento putose)* Dimetilo eteris Tipinė varomoji medžiaga OCF (vieno komponento putose)* Dimetilo eteris Tipinė varomoji medžiaga OCF (vieno komponento putose)*

   

 4. F
  • FEICA

  FEICA yra tarptautinė asociacija, atstovaujanti Europos klijų ir hermetikų gamintojus, įskaitant vienkomponenčių putų gamintojus. Papildoma informacija: www.feica.eu.


  Henkel taiko FEICA patvirtintus bandymų metodus, kuriais siekiama gauti skaidrius ir atkuriamus bandymų rezultatus, užtikrinančius, kad klientai gautų tikslius duomenis apie gaminio savybes. FEICA OCF bandymų metodai pateikiami svetainėje adresu: http://www.feica.com/our-industry/pu-foam-technology-ocf.

 5. G
  • GWP
   Visuotinio šiltėjimo potencialas Medžiagų potencialo didinti atmosferos temperatūrą vertinimas. Visi GWP matavimai lyginami su anglies dioksidu, geriausiai žinomomis visuotinio šiltėjimo potencialą turinčiomis dujomis, kurių GWP koeficientas prilygsta 1. HFC 134a dujos, remiantis Aplinkos apsaugos agentūra, turi didelį visuotinio šiltėjimo potencialą. Seniau daugelio OCF (vieno komponento putų) gamintojų naudotos purškimą skatinančios HFC 134a dujos turi ypatingai didelį visuotinio šiltėjimo potencialą (1300), t. y. 1300 kartų didesnį nei anglies dioksidas.* Henkel nustojo naudoti R 134a elementus dar gerokai prieš pasirodant oficialiems draudimams naudoti šias medžiagas. Visuotinio šiltėjimo potencialas Medžiagų potencialo didinti atmosferos temperatūrą vertinimas. Visi GWP matavimai lyginami su anglies dioksidu, geriausiai žinomomis visuotinio šiltėjimo potencialą turinčiomis dujomis, kurių GWP koeficientas prilygsta 1. HFC 134a dujos, remiantis Aplinkos apsaugos agentūra, turi didelį visuotinio šiltėjimo potencialą. Seniau daugelio OCF (vieno komponento putų) gamintojų naudotos purškimą skatinančios HFC 134a dujos turi ypatingai didelį visuotinio šiltėjimo potencialą (1300), t. y. 1300 kartų didesnį nei anglies dioksidas.* Henkel nustojo naudoti R 134a elementus dar gerokai prieš pasirodant oficialiems draudimams naudoti šias medžiagas.

   

 6. H
  • HFC
   Hidrofluorangliavandenilis Visiškai nehalogenuoti fluorangliavandeniliai. HFC daugelyje sričių pakeitė ozono sluoksnį ardančius chloro fluoro angliavandenilius (CFC), tačiau tai yra galingos šiltnamio efektą sukeliančios dujos, turinčios 100 metų visuotinio šiltėjimo potencialą nuo 140 iki 11 700. OCF (vieno komponento putų) gamyboje dauguma šių HFC elementų yra keičiami propano-butano-DME junginiais. Hidrofluorangliavandenilis Visiškai nehalogenuoti fluorangliavandeniliai. HFC daugelyje sričių pakeitė ozono sluoksnį ardančius chloro fluoro angliavandenilius (CFC), tačiau tai yra galingos šiltnamio efektą sukeliančios dujos, turinčios 100 metų visuotinio šiltėjimo potencialą nuo 140 iki 11 700. OCF (vieno komponento putų) gamyboje dauguma šių HFC elementų yra keičiami propano-butano-DME junginiais.

   

 7. I
  • Izocianatas
   Medžiaga, kurios sudėtyje yra izocianato(-N =C=O) grupė. Poliizocianato sudėtyje yra daugiau nei viena izocianato grupė.*

   

 8. M
  • MDI
   Metileno difenilo diizocianatas Metileno difenilo diizocianato (2,2'-2,4'-4,4') trumpinys. MDI – tai aromatingas izocianatas ir svarbiausias poliuretano elementas.* MDI yra cheminė medžiaga. Gaminant poliuretaną ši medžiaga reaguoja su polioliais ir veikia kaip putas standinantis elementas. MDI reaguodama su vandeniu kietėja. Ji suteikia PU putoms tradicinę rudą (rusvai gelsvą) spalvą ir putas padaro ypač jautrias ultravioletinių spindulių poveikiui – dėl to PU putos tiesioginės saulės šviesoje tampa trapios.Metileno difenilo diizocianatas Metileno difenilo diizocianato (2,2'-2,4'-4,4') trumpinys. MDI – tai aromatingas izocianatas ir svarbiausias poliuretano elementas.* MDI yra cheminė medžiaga. Gaminant poliuretaną ši medžiaga reaguoja su polioliais ir veikia kaip putas standinantis elementas. MDI reaguodama su vandeniu kietėja. Ji suteikia PU putoms tradicinę rudą (rusvai gelsvą) spalvą ir putas padaro ypač jautrias ultravioletinių spindulių poveikiui – dėl to PU putos tiesioginės saulės šviesoje tampa trapios.
 9. N
  • Normali aplinka
   23 °C, 50 proc. santykinė drėgmė (R.H.)
   23 °C, 50 proc. santykinė drėgmė (R.H.)

   

 10. O
  • OCF
   Vieno komponento putos (pažodžiui) Bendrinis vieno komponento putų, stingstančių reaguojant su drėgme ir dozuojamų naudojant slėginius indus (aerozolinius flakonus), pavadinimas, taip pat taikomas savaime stingstančioms dviejų komponentų putoms, dozuojamoms iš slėginių indų (1,5 komponento putos). Vieno komponento putos (pažodžiui) Bendrinis vieno komponento putų, stingstančių reaguojant su drėgme ir dozuojamų naudojant slėginius indus (aerozolinius flakonus), pavadinimas, taip pat taikomas savaime stingstančioms dviejų komponentų putoms, dozuojamoms iš slėginių indų (1,5 komponento putos).

   

 11. P
  • PE
   Polietilenas

  • Poliuretanas
   Polimerinė medžiaga, kurios sudėtyje yra uretano jungčių (-N-C-O-). Trumpinys – PU

  • PU putų struktūra
   Tam, kad putos įgytų tam tikrų savybių ir charakteristikų (pvz., šiluminės varžos ar garso izoliacijos), PU putų struktūra turi būti tolygi ir smulki (be didelių tuštumų ir oro burbulų). To pasiekiama kruopščiai subalansavus cheminę putų formulę.

  • Porėtos medžiagos
   Porėtos medžiagos – tai medžiagos, kurios iš dalies arba visiškai praleidžia skystį ir (arba) dujas (pvz., mediena, pluoštinis stiklas, kamštis ir kt.). Neporėtos medžiagos nepraleidžia jokių skysčių ir dujų (pvz., stiklas, metalas, plastikas).
  • Pjovimo laikas
   Laikas, kuriam praėjus putose (joms dar iki galo nesustingus) išpjaunant 3 cm skersmens cilindro formos juostelę ant peilio nelieka šviežių putų likučių ir kai pjaunant peilis nebegali suspausti ir sunaikinti narvelinės putų struktūros (celių). Tai laikas, kuriam praėjus putos yra visiškai sukietėjusios, tačiau dar gali būti apdorojamos. Neigiamos temperatūros aplinkoje putų išsiplėtimas yra mažesnis, o stingimo laikas visuomet ilgesnis.
  • PU putų elastiškumas

   Langų rėmai dėl pastovaus langų atidarymo ir uždarymo, šiluminio išsiplėtimo (kaitra dėl tiesioginės saulės šviesos), šiluminio susitraukimo (vėsios / šaltos aplinkos), didelių temperatūrų skirtumų vienu metu pastato viduje ir išorėje (40 °C ir daugiau) bei blogų oro sąlygų (pvz., stipraus vėjo) yra pastoviai veikiami didelių įtempių. Elastiškos PU putos tokius judesius išlaiko ir ilgai nelūžta, užtikrina izoliacinę funkciją (šiluminę ir garso).

  • PU putų išeiga
   Putų išeiga – tai iš vieno flakono visų išpurkštų ir galutinai sustingusių putų tūris. Putų išeiga labai priklauso nuo darbo aplinkos sąlygų – temperatūros, oro drėgmės, erdvės putų plėtimuisi ir kt. Išeigą galima išmatuoti naudojant dėžę arba jungtį. PU putos kiekvienu atveju veiks visiškai skirtingai. „Dėžės“ bandymas yra standartinis bandymas, patvirtintas didžiausių Europos OCF (vieno komponento putų) gamintojų asociacijos. Jį galima pakartoti ir jis leidžia išmatuoti putų išeigą litrais. Jungties ilgio matavimas gali būti paprastesnis ir lengviau suvokiamas naudotojo, nes putos dažniausiai naudojamos jungtims užpildyti, tačiau tokio bandymo nebus galima pakartoti, o jo rezultatus stipriai lemia bandymą vykdantis operatorius, galintis rezultatus pakreipti savo naudai. Rezultatas šio bandymo metu išreiškiamas metrais.

   

 12. R
  • R.H.
   Santykinė drėgmė Drėgmės, esančios ore, ir maksimalaus drėgmės kiekio, kuris tam tikros temperatūros aplinkoje gali būti ore, santykis, išreiškiamas procentais.

   

 13. S
  • Susmukimas
   Viena iš svarbiausių OCF (vieno komponento putų) savybių – savaiminis plyšių ir kiaurymių užpildymas. Šviežios, tik ką išpurkštos putos yra skystos ir neturi jokio pradinio stiprio. Dėl šios priežasties putos gali susmukti ir nuslysti žemyn, ypač vertikaliose jungtyse. Ši savybė priklauso nuo produkto ir aplinkos temperatūros bei jungties pločio. Įprastai putų sukritimą lemia žema temperatūra ir pernelyg plačios jungtys.

  • Šlyties stipris
   Šlyties stipris yra svarbi putų savybė, lemianti tvirtinimo galią, ypač aktualią tvirtinant durų rėmus. Naudinga pagal durų varčios svorį apskaičiuoti būtiną tvirtinimo plotą arba atvirkščiai. Šis bandymas taip pat leidžia nustatyti tvirtinimo elemento lūžio tašką, kuris gali būti putų struktūroje (sąryšio klaida) arba tarp putų ir kontaktinio paviršiaus (sukibimo klaida).

  • Sustingimo laikas
   Laikas, kuriam praėjus putų, sandariklio arba klijų paviršius yra sustingęs.

  • Stingimo slėgis
   Stingimo slėgis – tai putų stingimo metu susidarantis slėgis. Stingimo slėgis atsiranda dėl putų stingimo (kietėjimo) ir tuo pačiu metu jų plėtimosi. Susidaranti slėgio jėga gali deformuoti nestiprius elementus, tokius kaip silpni rėmai, jei jie nėra sutvirtinti putų stingimo metu.

   

 14. T
  • Trapumas
   Poliuretano OCF (vieno komponento putos) turi tendenciją stingimo metu, ypač žemos temperatūros aplinkoje, susiformuoti į trapią struktūrą. Ši savybė dažnai negrįžtamai dingsta pakilus temperatūrai. Nors aukštesnėse temperatūrose putos tampa elastingesnės, šaltoje aplinkoje trapumas gali išlikti ir paveikti putų pritaikomumą. Kuo žemesnis trapios struktūros formavimosi taškas, tuo geresnė putų kokybė.**

   

Nuorodos

*Šaltinis: FEICA OCF TERMINŲ ŽODYNAS RAM-C02-0004, http://www.feica.eu

**Šaltinis: FEICA TM-1008-2011 v3, http://www.feica.eu

***Šaltinis: FEICA TM-1011-2011 v4, http://www.feica.eu

****Šaltinis: FEICA TM-1012-2012 v4, http://www.feica.eu